لینک دانلود فایل(حقوق زندانی در مقررات کیفری ایران)

حقوق زندانی در مقررات کیفری ایران|لینک دانلود فایل|پی یو|41012318|حقوق زندانی، مقررات کیفری، ایران
نمونه ی دیگری از مجموعه فایل ها با عنوان حقوق زندانی در مقررات کیفری ایران آماده دریافت می باشد برای دانلود به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

چکیده:

زندانی کردن انسانها امریست که ازقدیم‌الایام در جوامع بشری رواج داشته امادراثر پیدایش فکر اصلاح مجرمین و نفی مجازاتهای بدنی، روزبه روز بر اهمیت و شیوع آن افزوده شد. زندانی به عنوان یک انسان که کرامتی ذاتی دارد، از کلیه حقوق یک انسان - به استثناء حق رفت و آمدو آنچه باطبع مجازات حبس منافات دارد برخوردار است . این امور، اهمیت خاص به مساله حقوق زندانیان، حتی در سطح بین‌المللی، بخشیده در اسلام نیز علی‌رغم اینکه مساله حقوق زندانیان از دیرباز مورد توجه پیشوایان دین و فقهاء قرار گرفته، امروزه به دلیل حساسیت موضوع، اهتمام فقها به این امر بیش از پیش گردیده و گامهای قابل توجهی دراین راه برداشته شده. دراین تحقیق به منظور شناخت و ارزیابی حقوق زندانیان در نظام حقوقی کشورمان(به ویژه در مقررات کیفری ایران )، قوانین مدون جمهوری اسلامی ایران و وضع موجود، در کنار قواعد حداقل لازم‌الرعایه سازمان ملل و حقوق اسلام مورد بررسی قرار گرفت . نتیجه این بررسی نشان می‌دهد که علی‌رغم تلاش چشمگیری که مقنن برای رعایت حقوق زندانیان (بااستفاده از نظریات و تجربه‌های جدید) نموده، آئین‌نامه خالی از اشکال نبوده و نواقصی را دربردارد. علاوه براین، ضمانتهای پیش‌بینی شده از سوی مقنن برای رعایت حقوق زندانیان، کافی نبوده و این دو امر، درکنار کمبود متخصصین و اعتبارهای مالی لازم، موجب شده تا در عمل، حقوق زندانیان در بسیاری از موارد، حتی در حد آئین‌نامه نیز رعایت نگردد . باتوجه به‌این نکات ، پیشنهاد شد که موارد نقص آئین نامه، اصلاح و ضمن تامین اعتبار لازم برای احداث زندانهای جدید و اجرای آئین‌نامه، کادر زندان از افراد متخصص و دلسوز تامین شده و همزمان با پیشرفتهای روز، دوره‌های ضمن خدمت نیز برای کارکنان زندان، برگزار شود. برای تضمین حقوق زندانیان نیز پیشنهاد شد تاهیاتهای بازرسی غیر وابسته به سازمان زندانها و دادگستری تشکیل گردد.

کلمات کلیدی: حقوق زندانی، مقررات کیفری، ایران.

مقدمه

از دیرباز و از زمانی که جامعه از ترکیب واحدهای خانواده شکل گرفته و بوجود آمده ، نظامات یا مقرراتی بمنظور حفظ یا صیانت افراد ایجاد که این نظامات و مقررات با دگرگونی و رشد و توسعه جوامع اشکال گوناگونی به خود گرفته و تکامل یافته است . هر زمان که نظامات موجود در جامعه ای خواسته یا ناخواسته توسط فرد یا افرادی مورد تعرض واقع شده ، خود جامعه در مقام دفاع از حیثیت عمومی و حریم جامعه همچنین دفاع از فرد زیان دیده با تکیه بر موازین و مقرراتی که خود بعنوان ضامن اجرائی وضع کرده به مجازات و جبران خسارت وارده برآمده است پس از آنکه جبر حاکم برنظام جوامع مجازات را از حالت فردی خارج نموده ، تعیین و اجرای مجازات و کیفر مناسب را بعهده مسئولینی که خود برای انجام این مهم برگزیده اند محول نموده است . با پیشرفت جوامع و گسترش انواع جرایم تحول زیادی نیز در جهت اجرای مجازات ایجاد ، و با بررسیهای فراوان که ناشی از پیشرفت علوم و تکنولوژی بوده ، نحوه مجازات نیز دستخوش تغییرات زیادی شده بطوریکه در عصر کنونی بنحو دیگری با پدیده جرم و مجرم و نحوه مجازات آنها برخورد می شود ....

تعریف مفاهیم

جرم: جرم و جریمه از جرم به فتح جیم و سكون راء گرفته شده كه به معنی قطع كردن است؛ به قول راغب اصفهانی اصل معنای جرم عبارت از: كندن و قطع میوه از درخت می باشد(سپهری،1373، 26-25).


مطالب دیگر:
🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق سبک زندگی🔗جزوه سرجوش گذاری🔗پاورپوینت استاندارد حسابرسی شماره 25: ارزیابی رعایت قوانین و مقررات🔗پاورپوینت استاندارد حسابرسی شماره54: حسابرسی‌ برآوردهای‌ حسابداری‌🔗پاورپوینت استاندارد حسابرسی بخش 23: مستند سازی🔗دانلود پاورپوینت نمونه گیری در حسابرسی و سایر روشهای انتخاب اقلام برای آزمون🔗دانلود 3 نقشه ساختمان مسکونی 2 طبقه (فلزی و بتنی)🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق سبک های تفکر🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق سبک های حل مسئله🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق سبک های فرزند پروری🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق سرشت و منش🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق سرمایه اجتماعی🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق شبكه اجتماعی🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق شکاف دیجیتالی🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق شیوه های فرزند پروری🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق طرح واره های ناسازگار اولیه🔗دانلود نقشه ساختمان ویلای و مسکونی با جزئیات سازه ای🔗پاورپوینت انتخاب و اجرای استراتژی با استفاده از تجزیه و تحلیل زنجیره ارزش و کارت ارزیابی متوازن در حسابداری مدیریت🔗پاورپوینت ادبیات بومی به نوشته عبدالعلی دستغیب🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق کانون های اصلاح و تربیت🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق کودک و نوجوان🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق مدرسه هوشمند🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق مدیریت بدن🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق مهارت های مدیران آموزشی🔗چارچوب مبانی نظری و فصل دوم تحقیق مهارتهای زندگی